Rob Cordemans vestigt nieuw hoofdklasserecord

15 juni 2018

Rob Cordemans: 1.949 strikeouts in zijn carrière.
Foto: © Jan Kruijdenberg

Nadat Rob Cordemans in 2012 als pitcher al het record verbrak van meeste overwinningen in de hoofdklasse, heeft hij nu ook het record uit 1996 van aantal strikeouts verbroken. Vandaag verbrak de 43-jarige veteraan in de wedstrijd tegen DSS het bijna onmogelijke record van Bart Volkerijk. Hij schakelde vanavond achtmaal een tegenstander van de Haarlemse slagploeg uit met drie slag om zijn totaal te brengen op 1.949 strikeouts.

Op 1 juli 2012 passeerde Cordemans in de wedstrijd tegen Sparta/Feyenoord in het klassement van meeste overwinningen ook Bart Volkerijk al. De oud-international won tussen 1974 en 1996 in totaal 150 wedstrijden voor het Haagse ADO. Inmiddels heeft Cordemans dit record al verhoogd tot maar liefst 189. In het klassement wordt hij gevolgd door Bart Volkerijk (150), Herman Beidschat (140),  de nog altijd actieve Diegomar Markwell (127) en Haitze de Vries (126).

Vanavond verbrak de international ook een ander record dat al 22 jaar in handen is van Bart Volkerijk. Met acht strikeouts in de wedstrijd tegen DSS is Cordemans in het klassement met meeste strikeouts de huidige directeur bij de honkbal- en softbalbond KNBSB ook voorbij. Bart Volkerijk kwam tussen 1974 en 1996 tot 1.948 strikeouts. Hij speelde in al die seizoenen voor ADO. Op donderdag 3 mei 2012 haalde Cordemans met drie slag voor Randy Reiph (HCAW) al nummer drie Craig McGinnis (1.571) in. Een jaar later passeerde Cordemans op donderdag 18 april 2013 met drie slag voor Dirk van ’t Klooster (Kinheim) ook nummer twee Peter Callenbach (1.636) in het klassement. Om recordhouder Volkerijk in te halen, moest Cordemans echter nog vijf jaar wachten.

Beloond

Vanavond werd het wachten beloond. In de wedstrijd tegen het Haarlemse DSS bracht Cordemans zijn eigen totaal op 1.949. Cordemans had dit seizoen nog 21 strikeouts nodig om het record van Volkerijk te verbreken. Door een liesblessure bleven zijn optredens na de start van het seizoen nog beperkt. Cordemans moest wachten tot zijn vijfde wedstrijd van het seizoen. In het duel tegen DSS leidde hij vanavond, in het bijzijn van Bart Volkerijk, L&D Amsterdam op Sportpark Ookmeer naar een 4-1 zege.

In de eerste zeven innings stond Cordemans alleen Kevin Nieveld (honkslag in de vierde inning) toe op de honken. Maar diezelfde Nieveld kreeg uiteindelijk ook een hoofdrol bij het record van Cordemans. Nadat de pitcher van L&D Amsterdam al achtereenvolgens Tommy van de Sanden (eerste inning), Denzel Richardson (tweede inning), Junior Martina en opnieuw Van de Sanden (beiden in de vierde inning), Tino van Erk (vijfde inning), Koen Halderman en opnieuw Martina (beiden in de zesde inning) met drie slag had uitgeschakeld, volgde even na 21.00 uur in de zevende inning zijn recordverbrekende 1.949e strikeout op Nieveld. Direct na zijn achtste drie slag van de wedstrijd kreeg Cordemans de felicitaties van al zijn ploeggenoten en kreeg hij bij een 4-0 voorsprong een publiekswissel.

Imposante carrière

Cordemans debuteerde op 22 mei 1994 in de hoofdklasse voor het Rotterdamse Neptunus in de wedstrijd tegen zijn huidige club Amsterdam Pirates. De rechtshandige pitcher is momenteel bezig aan zijn 25e seizoen in de hoofdklasse. In zijn imposante carrière won Cordemans tot dusver 189 wedstrijden voor achtereenvolgens Neptunus, ADO, Sparta/Feyenoord en L&D Amsterdam. Op 7 juni 1995 debuteerde hij tijdens een duel tegen een Regionale Selectie uit Rayon Oost ook voor de nationale ploeg. Zijn interland-debuut volgde later in dat jaar op 7 juli in het met 10-0 gewonnen openingsduel van het EK tegen Oekraïne in Haarlem. De rechtshandige pitcher speelde sindsdien 115 interlands. Geen enkele andere pitcher speelde meer interlands voor de nationale Nederlandse ploeg.

In het seizoen 2012 werd Cordemans uitgeroepen tot Meest Waardevolle Speler van de hoofdklasse. In 1999, 2002, 2003, 2005, 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 en 2017 kreeg hij tienmaal de prijs voor de beste pitcher. Met zijn onderscheiding van afgelopen oktober evenaarde Cordemans het record van Herman Beidschat, die voor EHS en Haarlem Nicols tussen 1959 en 1971, ook tien keer werd uitgeroepen tot beste pitcher van de hoofdklasse. Op 7 mei 2005 gooide hij voor Neptunus met negen strikeouts en drie vrije lopen een no-hitter in complete wedstrijd tegen Amsterdam Pirates.

Overzicht per club

Neptunus (1994-2005): 937 strikeouts en 101 zeges
ADO (2006-2007): 183 strikeouts en 10 zeges
Sparta/Feyenoord (2008-2009): 215 strikeouts en 15 zeges
L&D Amsterdam (2010-heden): 614 strikeouts en 63 zeges